Mail forwarding services are inexpensive (as little as $10 per month plus postage), safe and convenient. When you use them, you automatically become a legal resident of the state where the service is located. Therefore, it is important to choose one such as Florida or Texas where fees and taxes are much less costly than places such as New York or California.
After completing 2 weeks of travel, I have spent a total of $240 on diesel fuel. Having spent $0 on lodging, and having a supermarket available at almost every stop, I have lived as well as anyone else — either on the road or parked — for the sum total of less than $500 a month, excluding the cost of food. (Food is a fixed cost that you have no matter where you are.)
When you live in an RV, you adopt a mantra: one in, one out. There just isn’t the room to collect things. We started paring down our collection of stuff in preparation for living in an RV, but once you're in it, the lack of extra storage space really helps to curtail any retail therapy you may employ. The fact that we no longer watch much TV and even fewer commercials means we're not as bombarded by messaging to buy, buy, buy and have less impulse to go shopping. We now collect memories and sunsets with a few smashed pennies and stickers thrown in for good measure.
We already knew we enjoyed Vermont having traveled up to the southern part of the state a few times when living in the area. But we were still surprised by how much we enjoyed Burlington once we got up there. We only had a few weeks, but could have easily spent the whole summer there. It really seems to come alive and Vermonters make the most out of the season. Brandon was able to dive Lake Champlain multiple times and explore a wreck only a handful of people had seen before. And seriously, we're out of maple syrup, so we may need to go back this year.
It’s funny that several of the blogs I’ve come across with budgets have talked about judgment on expenses and what a commenter feel is an excessive expense. Everyone has priorities in their lives and budgets. I’m sure if you looked into the finances of these commenters, you could find spending that you may think is excessive to you, but to them it’s a necessity. People need to LIGHTEN UP! 🙂
We really appreciate the transparency you have provided in your blog posts, detailing expenses. We have found it useful for our own budget planning. Such a shame that some people find the need to project their own issues around how and where you spend your money and live your life. I totally understand why you are not sharing that detail anymore, but do appreciate what you are willing to share. I guess if people want more detail they can book an hour chat session with you! Anyway, it’s good to have this awareness as we might think twice about the level of detail we are willing to share in our posts too.

$795 Cell Phone Expenses – Nikki is still on Verizon ($432) and I’m on AT&T ($363). We both have the bare minimum talk and text plan, with (grandfathered in) unlimited internet. Basically I’m throwing my money away 50% of the time because AT&T’s coverage outside of major cities is CRAP! My contract is up in January so I’ll probably switch over the Verizon (even though I’m going to lose my unlimited internet, yes….AT&T has been that bad). Doubt we’ll be able to save any money here, but at least I won’t be wasting money on a phone that doesn’t get reception.

Ya’ll are killing me with these videos! Each one gets funnier and funnier! Super great info for people who might be dreaming about RV living! We have friends who lived in an RV with their 3 kids! Talk about space issues! Pretty sure they stuck to warm climate areas so they could utilize the outdoors! Here’s to warmer weather…and a house someday soon!

We are both foodies and people watchers and in our first month we were doing lunch and dinner in nice restaurants and a Starbucks to use he wifi almost every day. We went over our food budget by $2500.00!! the first two months…. Now we have found that we can go to “coffee shops”. Have a lite snack without liquor or expensive beverages and then go home and share a great bottle of wine over a wonderful campfire dinner. Third month is under budget! So I would have to say food and drink was our biggest expense surprise.
One of the biggest mistakes that we made was how many tools we packed in the RV and truck! We are so tired of hauling around a bunch of stuff that we don’t ever use. We therefore recommend you stick to the basic tools (screwdrivers, drill, pliers, hammer etc). There’s no reason to haul around specialty tools for that rare occasion or instance that you’ll need it. You can always buy or rent it!
$3,472 *not included in overall expense* 2WynnInc Expenses – The corporate expenses associated with running our business from the road: Bookkeeping, Payroll, editing, etc. Doesn’t include state or IRS taxes. I’ve included my business expenses for this Quarter since we just posted our Make Money and Travel article. I don’t spend this much every quarter, it can vary widely depending on each project, but on average we spend around $1000 each month on the backend (i.e. not the website, email subscriptions, hosting, etc) to run our traveling business.
This comes with the territory as we are always exploring, but there are some places that just sneak up on you. Case in point is the Buffalo Gap National Grassland in Wall, South Dakota. We stopped in Wall to see the Badlands and visit Wall Drug, but ended up being blown away by the beauty of the grasslands. We were able to wild camp on the edge of the Badlands for free (thank you USDA Forest Service!) and witnessed some of the most beautiful skies and scenery. This beautiful and peaceful site is easily one of our favorite places we have camped so far!

$1,779 Spain Trip – This fall we decided to attend our first ever bloggers convention, mostly due to the fact it was being held in Spain. Sometimes you have to get out of the RV and explore a little differently. Only bad part about leaving the RV is your realize how expensive typical travel really is. We visited Girona, Spain and Costa Brava for a total of 10 days – 4 days at the conference, and the rest traveling the coast (oh yea and a 16 hour overnight layover party in Amsterdam). Since we were traveling to a bloggers conference we did get some special treatments from our travel industry friends and the event coordinators and hosts: We had our flights comped but we had to pay the fees ($215), our first hotel was 50% off but still cost $400 for 4 nights (the other hotel nights were comped), several of our meals were taken care of but we still ate out on our own several days ($639), ATM Withdraw ($278), Rental Car was 80% off, Public Transportation in the Netherlands ($25) and of course there were the conference tickets ($222 for both of us). These rates also include the credit card currency conversion fees, and the 2 ATM fees. It just blows me away that we had something like $4,000 comped during this trip and yet we still managed to spend nearly 2 Grand in 10 days. For those who think RV travel is expensive…think again!

Below is the breakdown of our costs, if you want more details read the posts from 2012 and 2011 as we pretty much spend the same way each year. As usual I’ve rounded the numbers to keep it simple.$2,137 Groceries, housewares and booze – Costco still being the largest ($1,088) also includes Whole Foods, Target, Trader Joes, TJ Maxx (we get some of our specialty foods here) Wal-Mart (for RV supplies), local natural grocery stores, and Cash at Farmer’s Markets.
Most modern nomads need jobs to fund their travels. Jessica Meinhofer works remotely as a government contractor, simply logging in from the RV. Others pick up “gig work” cleaning campsites, harvesting on farms or in vineyards, or filling in as security guards. People learn about gigs by word of mouth, on Workamper News or Facebook groups like one for Workampers with more than 30,000 members. Big companies such as Amazon and J.C. Penney even have programs specifically recruiting RVers to help at warehouses during the peak holiday season.
×