$795 Cell Phone Expenses – Nikki is still on Verizon ($432) and I’m on AT&T ($363). We both have the bare minimum talk and text plan, with (grandfathered in) unlimited internet. Basically I’m throwing my money away 50% of the time because AT&T’s coverage outside of major cities is CRAP! My contract is up in January so I’ll probably switch over the Verizon (even though I’m going to lose my unlimited internet, yes….AT&T has been that bad). Doubt we’ll be able to save any money here, but at least I won’t be wasting money on a phone that doesn’t get reception.

I am an aspiring homesteader on a journey to become self-sustainable and free. In my past, I've worked corporate jobs to make ends meet and get ahead a little; it didn't make me happy or confident in my future. Since taking the leap to self-employment and living a more simple life, my happiness levels have increased greatly and I've never felt more alive. I finally understand what I want in life and how to get there, and that is what this blog is all about.
I’ve been involved in RVing for over 40 yrs — including camping, building, repairing, and even selling RVs. I’ve owned, used, and repaired almost every class and style of RV ever made. I do all of my own repair work. My other interests include cooking at home, living with an aging dog, and dealing with diabetic issues. If you can combine a grease monkey with a computer geek, throw in a touch of information nut and organization freak, combined with a little bit of storyteller, you’ve got a good idea of who I am.
I went on your site today for some inspiration and ideas. I feel like you two are taking the words right out of my mouth, I have said so many of the things I read here. I love that you are so honest and up front about everything. I’m planning on selling my home and buying a cabin with a few acres but when I search for information on living a simple life the lists i find are just things anybody could tell you, and I find myself saying “well “duh” thats obvious.” This is when I found homesteading sites with folks living off grid.
Thanks for your comments Maria. It’s easy to get confused as there is a lot of misinformation floating about. You must have seen the HGTV episode. We didn’t pay $208,000 and we owned our Monaco Vesta for 3 years. Everyone’s budget and spending habits are different. We list our general costs of living, not the cost of our RV (all costs are variable per person, especially RV’s). Yes depreciation is a factor when purchasing an RV, as with anything.
We are both foodies and people watchers and in our first month we were doing lunch and dinner in nice restaurants and a Starbucks to use he wifi almost every day. We went over our food budget by $2500.00!! the first two months…. Now we have found that we can go to “coffee shops”. Have a lite snack without liquor or expensive beverages and then go home and share a great bottle of wine over a wonderful campfire dinner. Third month is under budget! So I would have to say food and drink was our biggest expense surprise.
I love your site and all the insite you give. We are planning on going on the road in 3 to 5 years and getting all our ducks in a row to do that. Down sizing is hard do do with our hobbies and family pass downs as well as tools that we may need.. We are planning on an older Class A in a price range of 30k so we have no payments. We will keep following your blog..Thanks, Jack and Diane Indy

After a year of full-time RVing, we slowly added these items to our home on wheels and they greatly improved RV life for us. We never expected to want or need these items when we first started out and love sharing them with newbie RVers! If you’re interested in finding out what these items are, check out this post: 5 Items That Improved RV Life for Us!


We really appreciate the transparency you have provided in your blog posts, detailing expenses. We have found it useful for our own budget planning. Such a shame that some people find the need to project their own issues around how and where you spend your money and live your life. I totally understand why you are not sharing that detail anymore, but do appreciate what you are willing to share. I guess if people want more detail they can book an hour chat session with you! Anyway, it’s good to have this awareness as we might think twice about the level of detail we are willing to share in our posts too.
Hi, folks! I just finished a 2-week car trip with my dog, Monk. It was fun! Such freedom! I’m retired and considering hitting the road permanently in an RV. This is more than a bucket list thing, it’s a dream. I’ve spent years flying back and forth over America and, although I’ve been in every state at some time, I haven’t stopped to smell the roses. Your article is a great resource for expenses. I don’t plan on doing this without checking out the realities. Because I moved around for my job quite a lot, I enrolled my dog in the Banfield Pet Hospital Wellness program. It’s a flat rate each month ($41.00/month, includes an annual dental cleaning), which covers most of the things you mentioned in your article for your furbabies (wellness checks, vaccinations, x-rays). There are some things that happen outside of the plan, but there is a discounted rate for scripts and other procedures not covered. Banfield is associated with Petsmart, so there are many across the country. In a 2300+ mile journey, I researched at least 8 along the way. All pet needs met in one spot. Just a suggestion
$1237 Editing Software – We finally purchased Adobe Photoshop CS6 ($600), I’ve been using an old version for the past several years. We also purchased the newest version of Lightroom ($150). Both of these programs allow us to view, edit, and post our RAW photographs more beautifully and professionally. If you’re not heavy into photo editing or design I DO NOT recommend purchasing Photoshop, it’s a bulky, expensive, and difficult to understand program. Save your money and get a more consumer based photo editing program. I also purchased a great video plug-in for Adobe Premiere Pro video editing software. This new plug-in suite from Red Giant ($480) allows me to make similar enhancements to my video that I can make on my photos.
I have raised 5 sons,and paid for two farms and have brought our twin sons in with us when we built a new barn housing 150 plus dairy cattle .Gardening and raising cattle and kids is time consuming and must be home every am and pm unless you can find some one to do the chores. That is one reason I would like to go off grid.. a little simpler life. I am sure our Grandchildren wouldn’t mind and I think it would do them all good to do the simpler way of life. (all 10 of them, ranging from 20yrs to 2 months)
Use your andriod phone for internet service it’s extremely cheap if you have a prepaid cell plan. you pay extra $10 for hotspot unlimited cell and net service.There’s a device called autonet which can provide 4g speed to for asmall fee.The device it self seela for under $300but, it’s worth it cause you move from the rv to the house.The best part is with autonet you can access any tv shows via the net.
$1,600 Insurance – Covers the following: RV, Smart Car, SAAB SUV (we won this for Best of the Road, but it sold in July so we don’t have to pay insurance anymore), Renters Insurance Policy for general coverage, jewelry policy, rider for camera equipment, and probably some other stuff too. This also covers the yearly fee for the AAA RV program and the monthly fee for Chase Identity Protection (although I may cancel this as I spoke with a lawyer who said it’s a load of crap). For those of you wondering if we’ve purchased health insurance: I’m sorry to say we haven’t yet….we still can’t justify it. We have not paid for health insurance in almost 9 years because as self employed adults insurance is a joke and horribly expensive. Why start now? We have a nest egg saved for any medical emergencies.
• We are NOT living on a shoestring budget. We work on the road, so we need special items to keep our business growing, and since we’re in front of the camera we need nice looking clothes so we’re presentable and respectable. We enjoy a bottle of Champagne and a fine dinner once and a while, granted we cook in most nights but we do splurge every now and then. In our opinion we’re living modestly and we’re sharing our expenses so you can learn from our budget and hopefully it will help you project yours. Let’s call our style of living AFFORDABLE LUXURY!
The grand total for the fourth quarter (October 01 – December 31) of our 2013 RV Living Expenses: $11,971 Below is a breakdown of our expenses of full time living in our RV, if you want more details read the posts from 2011 and 2012. I’ve rounded the numbers to keep it simple.$2,014 Fuel – Gas for Smart Car and diesel for RV, we logged a ton of miles this quarter.
The Meinhofers have met a lot of families with kids on the road, but they haven’t encountered many other Latinos. They think there’s a perception in some communities of color that doing this means you are destitute. They are trying to inspire others to join them with their YouTube channel, Exploring the Local Life, which has become so popular it is making them money.
×